Lakáspiaci Árak Alakulása, Lakásárak Alakulása A Koronavírus Tükrében - Kiadó Lakás

kerületben 740 ezer, az ezt követő XI. kerületben 873 ezer Forint volt a lakások négyzetméterre számított ára. Ugyanakkor a KSH arra hívja fel a figyelmet, hogy a 2020-ban átadott új lakások árát nagyrészt több hónappal, esetleg évvel korábban létrejött szerződésekben szabták meg. A lakásárak Budapesten tehát növekedést mutatnak a járvány helyzet alatt. Használt lakásárak alakulása 2020-ban a használt lakások piacán egy lakás átlagos ára 18, 3 millió Forint volt, 300 ezerrel kevesebb, mint 2019-ben. Az átlagos négyzetméterár az első negyedévi 293 ezer Forintról a második negyedévi járványidőszakban 257 ezer Forinra mérséklődött. A harmadik negyedévi emelkedést az év végén ismét csökkenés váltotta fel. A járvány tavaszi hullámát követő hónapokban tehát bekövetkezett bizonyos mértékű korrekció, majd az újabb visszaesés hatására az év végi árak 11 százalékkal elmaradtak az év első 3 hónapjára jellemző szinttől. Az átlagos lakásárak alakulása a lakáspiac területének összetétele függvényében változott.

  1. 2010-től

2010-től

A koronavírus-járvány kirobbanása után sokan az ingatlanárak csökkenését várták vagy legalábbis az árdinamika mérséklődését. Ha a 2020-as évet európai összehasonlításban nézzük, az első és harmadik negyedév között csupán három olyan ország van, ahol csökkentek a lakásárak: Romániában, Észtországban és Cipruson. Látható tehát, hogy az előzetes adatok alapján a tavalyi év elején jósolt drasztikus árcsökkenés végül nem következett be. A lakásbérleti piacot azonban a pandémia igencsak megtépázta: uniós átlagban még 2020 harmadik negyedévében is nőttek a bérleti díjak, miközben Magyarországon már 2020 elején is csökkenés volt megfigyelhető. A KSH és az lakbérindexe szerint nyáron ugyan volt némi visszarendeződés az albérletárakban, de a koronavírus-járvány második hulláma ismét visszaesést eredményezett. A legfrissebb, novemberi adatok alapján már negyedik hónapja tart az albérletárak csökkenése, melynek köszönhetően az áprilisi mélypontnál is alacsonyabbak voltak a bérleti díjak novemberben.

lakáspiaci árak alakulása 2010-től

A zömében hitelből megvalósuló lakáscélú vásárlásokat a dráguló hitelek és a folyamatosan emelkedő árak nehezítik. Az ingatlanok Budapest után immár vidéken is jelentősen túlértékeltek – emlékeztetett a Magyar Nemzeti Bank jelentésére Tancsics Tünde. Az elemző kifejtette, hogy nem tartja reális víziónak a lakásárak csökkenését. Hozzátette, hogy nominális értelemben semmiképp, sőt 10-12 százalékos infláció mellett az árak még emelkedni fognak, de reálértelemben már elkezdődhet egy fokozatos értékcsökkenés a lanyhuló kereslet lusztrációFotó: Szabó Gábor - Origo A lakáspiac jövője szempontjából a kamatok alakulása meghatározó, a jegybanki kamatemelések átgyűrűzhetnek a lakáshitelekbe, és ha az inflációnak nem sikerül gátat szabni, akár két számjegyűvé is válhatnak. Láttunk már hasonlót 2008-ban – mondta a szakértő –, amikor a kamatok emelkedése nagyon gyenge lakáspiaci kereslettel járt együtt. A vásárlási kedvet csökkenti a gazdasági folyamatok bizonytalansága, a reálbér-növekedést elértéktelenítő infláció miatt a vevők és az építkezők is egyre óvatosabbak.

A pandémia negatív hatásait rövid távon a kereskedelmi ingatlanpiac szenvedte el leginkább. Az újranyitást követően a kereslet nagy része visszatér, de az online piac térnyerése jelentősen átalakítja a hosszú távú növekedési lehetőségeket. Országonként érdemi különbségek lehetnek a hosszú távú hatások tekintetében, hisz régiónkét nagyon különböző a kereskedelmi ingatlanok denzitása és a demográfiai viszonyok. Mindenesetre ez az új helyzet még a legjobb lokációval rendelkező ingatlantulajdonosokat is alkalmazkodásra készteti, ami rövid távon költségekkel és anyagi áldozatokkal jár. Ennek és a bizonytalan növekedési kilátásoknak köszönhetően emelkedtek is a hozamok a kereskedelmi ingatlanok vonatkozásában. Generálisan elmondhatjuk tehát, hogy a növekedési kilátások jelentősen átalakultak és ez kedvezőtlen a szektor számára, ugyanakkor ennek konkrét határa nagyon eltérő lehet ingatlanonként. A logisztikai ingatlanpiac a válság legnagyobb nyertese, az online kereskedelem térnyerése egyértelműen ennek az alszegmensnek kedvez leginkább.

1890 és az első világháború között, a lakásárak lényegében a bázis időszaki szint körül ingadoztak, átmeneti árnövekedés után ismét visszasüllyedtek a korábbi értékükre, vagy épp fordítva. A legnagyobb "boom" ebben az időszakban 1891 és 1894 között került sor, mikor a házak reálértéke, több mint, 40 százalékkal emelkedett alig három év alatt, ami évente átlagosan 12%-kal növekedett. Az öröm azonban nem tartott sokáig, mivel két év alatt, 1896-ra, 23%-os csökkenést követően, ismét az 1890-es szintjükre süllyedtek a lakásárak Amerikában. A XX. század első éveiben viszonylag kiegyenlítetten mozgott a piac, melyet csak az első világháború kitörése szakított meg. A háború súlyos csapásokat mért a lakáspiacra is, 1918-ig a lakásárak összesen 22%-kal zuhantak. A harcok elmúltával azonban nem ért véget az árak zuhanása, oly annyira, hogy 1921-ig további 13%-os veszítettek az értékükből a lakások. Alig múlt el a háború okozta sokk, szinte rögtön a gazdasági világválság tépázta a piacokat, így az ingatlan piacot is.

Mi várható az ingatlan piacon a következő években? Az irodák esetében a munkavégzéshez szükséges irodaterület nagy valószínűség szerint csökkenni fog, ám az nagy kérdés, hogy mennyire lesz drasztikus az átalakulás. A kevesebb irodában töltött idő nem egyenesen arányos a szükséges irodaterület méretével, hisz nem egyértelműen következik belőle a munkaállomások megszüntetése. A távmunka szervezése több erőforrást kíván a menedzsmenttől, így elképzelhető, hogy vezetők száma növekedni fog. A szükséges irodaterület csökkenését szintén kompenzálhatja némiképp, ha az üzleti utak számának csökkenésével párhuzamosan több közösségi térre és videokonferenciák bonyolítására alkalmas tárgyalóra lesz szükség. A változások országonként, régiónként, tevékenységi körönként nagyon különbözőek lehetnek. Nagyon nem mindegy, hogy milyen irodapiaci penetráció mellett ér egy piacot egy ilyen változás, a növekvő országok és régiók hamarabb túleshetnek az okozott sokkokon. Mindenesetre a kockázatok növekedése vélhetően hozamemelkedésben csapódik le, hiszen az irodák által termelt CF mindenképp bizonytalanabbá válik, a keresleti oldal bizonytalanságai közepette pár évig nehéz lesz a jelenlegi bérleti díjakat fenntartani.

A 70-es és 80-as évek boomjaira a megtakarítási és hitelválság (savings and loan cricis) keretében került sor. Az időszak során a jelzáloghitelezés nem prudens módon működött, miközben hatalmas jelzálogállomány került kihelyezésre. 1986-ban még csupán 700 milliárd dollár volt a jelzáloghitelek állománya, míg 1980-ban ez 1, 5 biliárd dollárra nőtt. 1970-es évek végén azonban jelentősen megemelkedtek a kamatok, s a bankok portfoliójában a kölcsönök fix kamatozása miatt komoly eszköz-forrás egyensúly hiányra került sor, amelynek hatására korlátozták a hitelkihelyezést. Az iráni válság energetikai krízist robbantott ki 1979-ben, az amerikai gazdaság recesszióba süllyedt. Az ingatlanpiaci buborék kialakulásának időszakában 1976 és 79 között a lakások ára 15, 5%-kal emelkedett, majd ugyanennyi idő alatt szinte teljesen visszasüllyedt, 13 százalékos esést követően a kiindulási szintre, csupán alig 0, 1%-kal volt magasabb a lakások ára 1984-ben, mint 1976-ban. A '80-'90-es évek boom időszaka hasonlóan játszódott le, 20 százalékos növekedésre került sor 1984 és '89 között, majd 1997-ig 14%-ot vesztettek értékükből az ingatlanok, így a lakások ára 3, 5%-kal volt magasabb 1997-ben, mint 1984-ben.

A KSH és az adatai szerint 2019 végén-2020 elején volt csúcson a bérleti piac: egy átlagos havi lakbér a legjelentősebb kínálattal rendelkező fővárosban 177 ezer forint volt, míg a pesti régióban a 182 ezer forintot közelítette. A legfrissebb adatok 165-169 ezer forintos albérleti díjakat mutatnak az kínálatában szereplő kiadó lakáshirdetések alapján, amely kb. a két évvel ezelőtti szintnek felel meg. 2020-ban ugyan a koronavírus diktálta az árakat, de a számos gazdaságvédelmi akcióval és otthonteremtési támogatással az ingatlanpiac már megkapta a védőoltást: már csak azt kell kivárnunk, hogy hasson.

  1. Lakáspiaci árak alakulása 2022
  2. Olvasóink kérdezték, válaszolunk - Ingatlan - HOLDBLOG
  3. Lakáspiaci árak alakulása magyarországon
  4. Lakáspiaci árak alakulása 2020
March 14, 2023, 11:30 pm