Földi Imre Súlyemelő

Forrás: YoutubeAz első magyar bajnokságát 1957-ben, az utolsót 1976-ban nyerte, első magyar csúcsát 1959-ben Tatabányán érte el, s ebben esztendőben volt az első nemzetközi versenye is, mégpedig Varsóban, ahol a világbajnokságon bronzéremmel mutatkozott be. A nemzeti válogatottban egészen 1977-ig szerepelt. Szakításban és lökésben is kimagasló eredményekre volt képes, de a harmadik fogásnemben, az 1973-tól megszüntetett nyomásban egyértelműen a földkerekség legjobbjaként tartották számon. Húsz világ- és ötven magyar csúcsának zömét is nyomásban produkálta.

  1. Magyar Olimpiai Bizottság - Felavatták Földi Imre síremlékét
  2. Foldi imre súlyemelő
  3. Földi Imre gyönyörű síremléke! – Tatabányai Sport Club
  4. Földi Imre – Wikipédia
  5. MTVA Archívum | Sport - Országos súlyemelő bajnokság - Földi Imre
  6. Súlyemelés: látványos síremlék került a néhai klasszis, Földi Imre
  7. Index - Sport - Világcsúcsot emelt, majd az öltözőben várta, elég lesz-e

Magyar Olimpiai Bizottság - Felavatták Földi Imre síremlékét

"Ahogy Mexikóban lejöttem a pódiumról, nem volt nap, hogy ne gondoltam volna erre a versenyre, erre a napra. Többet akartam emelni a világcsúcsnál, megtettem. És ha még ez sem elég az aranyhoz, akkor nem tehetek mást, mint gratulálok annak, aki jobb volt nálam. Megszolgáltam ezt az aranyat 1959 óta, de még eszembe sincs abbahagyni, ennyi küzdelem után már nem is lenne érdemes most befejezni. A súlyemelésben az a szép, hogy minden egyes kis eredményért küzdeni kell" – mondta a verseny után. Földi nem vonult vissza, már 38 éves volt következő olimpiáján, és ha kedvenc fogását ki is iktatták, az ötödik helyen végzett. Egy év múlva vonult vissza, utána edzősködni kezdett. Lánya, Csilla kilencszeres Európa-bajnok lett, de tündöklése idején még nem volt a szakág az olimpiai programban. 2007-ben választották a nemzet sportolói közé, 2016-ban Prima Primissima díjat kapott. 2017 áprilisában halt meg. A tatabányai sportcsarnok a nevét viseli.

Foldi imre súlyemelő

1969-ben a nyomásban ugyan vb-t nyert, összetettben még a dobogóra sem fért fel, 1970-ben második, 1971-ben negyedik volt. Eközben 1970-ben, a szombathelyi Európa-bajnokságon 372, 5 kilós teljesítményével világcsúcsot állított fel, és természetesen nyert is. Fotó: Magyar Ifjúság, 1975. 19. évfolyam, 29. szám / Arcanum adatbázis 1972-es olimpia előtt a nemzetközi szövetség (IWF) tudatta, hogy eltörli a nyomást, Földi pedig tudta, a müncheni az utolsó alkalom, hogy ő még valami világra szólót érjen el, mert ez volt a legerősebb műfaja. Földi jól érezte a verseny előtt, hogy ezúttal nem a testsúlykülönbség fog dönteni, hanem az erő. Biztos, ami biztos, most ő volt a könnyebb pár dekával az iráninál, vagyis ha holtversenyre került volna a sor, akkor ő jön győztesen ki belőle. Az utolsó napokban könnyedén adott le három kilót, és egy híres párbeszédet is megörökítettek a müncheni olimpiai faluban. - Ebédeltél már, Imre? - Persze. Egy hete. A nyomásban aztán nem került előnybe nagy ellenfelével, az iráni Nasszirival szemben.

Földi Imre gyönyörű síremléke! – Tatabányai Sport Club

Földi Imre – Wikipédia

Mindketten 127, 5 kilót teljesítettek, ezzel vezették a mezőnyt, de mindez nem volt jó előjel. Ezután jöhetett a szakítás, Földi leggyengébb száma, ahol a verseny váratlan fordulatot vett. 107, 5 kilót rakott a feje fölé, Nassziri azonban az egymázsás kezdősúlyán ragadt. A szovjet világbajnok Csetyin pontosan annyit szakított, amennyit Földi, ezért a magyar mögött ő vette át a második helyet. A lökésben Földi a biztonságra ment: 137, 5 kilót emelt elsőre. A szovjet erre 140-nel felelt, Nassziri pedig 142, 5-lel. Földi így a második sorozat előtt 2, 5 kilóval vezetett. Második lökését azonban elrontotta. Pihenni alig maradt ideje, mert már jönni is kellett javítani, hiszen a riválisok nagyobb súlyra jelentkeztek be. Ahogy visszatért, nagy taps fogadta. Hosszas összpontosítás után felemelte a súlyzót, és feje fölé lökte a 142, 5 kilót, ezzel máris megnyugtató előnybe került. Nassziri és Csetyin még hátra volt, ráadásul mindkettőnek még két kísérlete volt. Földi az öltözőbe ment, a gondolaiba merült, képes lesz-e megnyerni az olimpiai aranyat, és nem leskelődött a függöny mögül.

MTVA Archívum | Sport - Országos súlyemelő bajnokság - Földi Imre

Sport - Földi Imre súlyemelő az 1976. évi Olimpiai Játékokon Montreal, 1976. július 19. Földi Imre olimpiai bajnok súlyemelő az 1976. évi Nyári Olimpiai Játékokon, Montrealban. Ezen az olimpián Földi Imre légsúlyban az ötödik helyezést szerezte meg. MTI Fotó: Petrovits László Földi Imre (1938-) olimpiai bajnok (1972), sokszoros világ-, Európa- és magyar bajnok súlyemelő, edző, a Nemzet Sportolója (2006-). Készítette: Petrovits László Tulajdonos: MTI Zrt. Fotóarchívum Azonosító: MTI-FOTO-876571 Fájlnév: ICC: Nem található Model: Nikon SUPER COOLSCAN 9000 ED

Súlyemelés: látványos síremlék került a néhai klasszis, Földi Imre

EmlékezeteSzerkesztés 2009-ben a felújított tatabányai sportcsarnokot róla nevezték el (Földi Imre Sportcsarnok).

Index - Sport - Világcsúcsot emelt, majd az öltözőben várta, elég lesz-e

1955-től 1978-ig a Tatabányai Bányász súlyemelője volt ezalatt 1959-től 1977-ig szerepelt a magyar válogatottban. Első nemzetközi versenye 1959-ben Varsóban volt, ahol bronzéremmel mutatkozott be a világnak. Pályafutása során Légsúlyban (56 kg) – nagyobb sikereit itt érte el- és pehelysúlyban (60 kg) versenyzett. Nyomás gyakorlatával a világ legjobb versenyzője volt. Öt olimpián, 10 világbajnokságon és 13 Európa-bajnokságon szerepelt. 35-ször javított világcsúcsot. Súlycsoportjában a nyomás örökös világrekordere, mivel 1972-ben ő nevéhez tartozott a csúcsbeállítás. 13-szoros magyar bajnok. A sportág egyik legeredményesebb magyar képviselője, rajta kívül nincs még olyan versenyző, aki tizennyolc éven keresztül a világ élvonalához tartozott. Pályafutása alatt húsz alkalommal állított fel világcsúcsot és ötven alkalommal magyar csúcsot. Ismerve eredményességét, küzdeni akarását a versenyek előtt mindenütt az esélyeseknek járó hatalmas ünneplésben részesítették. Állandóan fogyasztania kellett, ezért több alkalommal testsúlyával került a dobogón hátrább.
  • Kiadó ház éd. 1958
  • Máris rekordokat döntöget Az új pápa a HBO GO-n | Műsoron
  • Terhességre utaló jelek
Talán még az is megfordult a fejben, megint nem lesz elég a világcsúcs. Fotó: Magyar Ifjúság, 1972. 16. évfolyam, 35. szám / Arcanum adatbázis Idegtépő percek következtek. Csetyin jött először és rontott, majd másodszorra felállni sem tudott a 150 kilóval. Ezzel még nem volt vége, mert Nassziri a 152, 5 kilóval próbálkozott. Elsőre és másodikra is a tömeg nyert. Illetve Földi Imre 377, 5 kilós világcsúccsal. A súlylökő Varjú Vilmos rohant érte az öltözőbe, és a vállán hozta ki az eredményhirdetéshez. A 149 centis Földi visszament az emelvényre, széttárta a kezét, és mosolygott. A végeredmény: Földi Imre 377, 5 (127, 5 – 107, 5 – 142, 5) Mohammad Nassziri 370 (127, 5 – 100 – 142, 5) Gennagyij Csetyin 367, 7 (120 – 107, 5 - 140) A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke, Oscar State elsőként gratulált a győztesnek, és úgy méltatta, hogy a csalódás, a balszerencse sohasem tudta megtörni, nem veszítette el a győzelembe vetett hitét, ezért nagyon megérdemli az aranyérmet. Nassziri barátságosan átölelte, elismerte, hogy ő volt a jobb.
December 17, 2022, 9:18 am