Juh Legelő Igénye

Az ásott vagy a fúrt kutak vízminősége általában jó, a hagyományos vályúból való itatás a legleterjedtebb forma. Ha a legelőn nincs természetes vízforrás, akkor a vizet lajtkocsival szállítjuk a legelőre. A legkorszerűbb eljárás, amikor a vízellátást vezetékes vízhálózatról biztosítjuk. Ez napjainkban igen költségesnek számít. Dr. László László (Jelen szakmai anyag teljességében /az itt kimaradó ábrákkal/ megtalálható a 2010/4-es Őstermelő- Gazdálkodók Lapjában- a szerk. )

Juh legalő igenye

A legelő takarmányértékét annak növénytársulása határozza meg, ezt pedig befolyásolják az éghajlat, a talaj minősége, a hidrológiai viszonyok, nem utolsósorban a használat módja.

A borjak takarmányozása és egészségvédelmeA borjúnevelés a szarvasmarhatartás költséges időszaka. A tenyésztési céloknak megfelelő, egészséges, jól fejlődő szaporulat veszteségmentes, gazdaságos felnevelése a kis szaporaságú, egyet ellő szarvasmarha fajnál különösen fontos. Lóhasználat az agrár-környezetgazdálkodásban - Szempontok lóvásárláshozNemcsak a tömegsport fogalmába tartozó lóhasználat (mindazokat a sportolókat ide lehet sorolni, legyenek azok akár a Lovas Sport Szövetség által nyilvántartott sportolók is, akik a 110-120 centiméterrel bezáruló díjugrató pályák szintjén (vagy ezzel egyenértékű más lovasszakágak művelőiként teljesítenek) válthat ki lóvásárlási (lótulajdonlási) igényt, hanem azok is vásárlóként léphetnek fel, akik a környezet állapotának, a természeti sokféleség megmaradásának igényével folytatnak mezőgazdasági tevékenységet. Találja meg az Önnek való tartalmat

A naponta jó legelőn elfogyasztott 50 kg fűben 33-37 liter vegetációs víz található, így ivóvízként a napi szükséglete akár 40-44 liter is lehetséges. Egy 500 kg-os számosállatra vonatkoztatva a szükséges ivóvíz mennyisége 55 liter, amit 43 kg zöldtakarmány elfogyasztásával – vegetációs vízzel /27-30 liter/ - továbbá 25-28 liter ivóvízzel tudunk biztosítani. A gyepnövényzeten – különösen a hajnali órákban – található felületi víz /harmat/ is jelentősen hozzájárul az állat vízszükségletének a kielégítéséhez. Szakemberek megfigyelései szerint a teheneknél a vízivások száma 24 óra alatt 2-6 alkalommal történik, a külső körülményektől függően. A vízfogyasztás a tehenek tejtermelésére hatást gyakorol. Pl. egy kisebb testsúlyú, 13 liter tejet termelő tehén kb. 25 liter vizet iszik meg áltagosan négy alkalommal. Még az időjárás is hatással van az ivóvíz felvételre. Zivataros időben a teheneknél 35 literről 25 literre csökkent a vízfogyasztás. Víznyerés szempontjából a legelő állatok ivóvízellátását – a helyi viszonyoktól függően- több módon lehet megoldani: szabad vízből /vízfolyás, tó, patak/ itathatunk, ha az ivóvíz jó minőségű.

  • Rutascorbin tabletta mire jó
  • Ki lehet adóstársad, ha lakáshitelt veszel fel és hogyan szabadulhat?
  • Észak amerikai szabadkereskedelmi egyezmény a diplomáciai kapcsolatokról
  • Az egyes háziállat fajok elhelyezése és tartása | dr. Mérő Gábor állatorvos
Napjainkban ez különösen fontos, mert várhatóan megszaporodik az ún. bérlegeltetések száma: a legelőtulajdonosnak tehát azért, hogy megőrizze legelője higiéniáját, a gazdáknak pedig azért, hogy juhaik ne a legelőtől vagy egymástól fertőződjenek. a. ) Azokon a tájegységeken, ahol egyes fertőző betegségek (pl. tetanusz, lépfene, rosszindulatú vizenyő, stb. ) előfordulnak, az állatokat legelőre hajtás előtt védőoltásban kell részesíteni! b. ) A parazitás betegségben szenvedő állatokat kezelni kell (májmételykór, galandférgesség, gyomor-bélférgesség, tüdőférgesség, kergekór)! Mivel a belső élősködőkkel való fertőzöttség megállapításához bélsárvizsgálat szükséges, s mert gyakorlati tapasztalataim szerint ezt sok helyen elmulasztják, megnyugtatóbb, ha megelőzésként is elvégezzük a kezelést. E gyakori juhbetegségek egy része kórokozóinak fejlődéséhez köztigazdákra van szükség (törpe iszapcsiga, atka), melyek elsősorban a vizes, lápos, mocsaras területeket rdítsunk gondot ezek megszüntetésére, illetve kerüljük el az ilyen juhlegelőt!

Juhok mint erdőgazdálkodók - A fiatal erdőállományok kezelése juhok legeltetésével | EURAF

A kizárólag granulált – formázott báránytáppal hizlalt állatok takarmányértékesítése négy hónapos korukig ugyan kiváló, később a hízlalás gazdaságossága fokozatosan romlik. A juhok természetüknél fogva igen kedvelik a folyamatosan csörgedeztetett itatóvályúkat. Itatására azonban az állandó vízszintű önitatók is alkalmasak. Lényeges, hogy bevizsgált, kifogástalan minőségű vizet itassunk. Ivóvízszükséglete a szárazanyag-felvétel három-négyszerese, ami a testtömegtől és a takarmány folyadéktartalmától függően 3-5 liter 12–15°C-os ivóvíz. Szükséges egy-egy sózót is biztosítani, amelyből takarmánykiegészítőket, premixeket, kalcium és foszfor pótlására szolgáló készítményeket is etethetünk. A juh alkalmas nyári takarmányai a legelőfű rétek, ősgyep, telepített gyep, sőt az öntözött és intenzíven trágyázott legelőkert legelők. Alkalmi legelők a gabona, kukorica, répa, burgonyatarlók, utak és árokpartok, melyek legeltetése a gazdaságosságot növeli. Ügyelni kell, hogy harmatos füvet ne fogyasszon a felfúvódása veszélye miatt.

Megkülönböztetünk első és másodvágású, sőt esetenként harmad és negyedvágású gyapjút, annak megfelelően, hogy hányszor nyírunk egy szezonban. A tavaszi első nyírású gyapjú loknis, hosszúszálú, a másod és többed vágásban inkább az aljszőr dominál. A tavaszi első nyírást célszerű március végére, április elejére időzíteni. Ha jó minőségű gyapjút akarunk, akkor már a nyírásnál válogassuk szét testtájanként, hogy a csomósabb, filcesebb alhasi és lábvégi gyapjú ne keveredjen a nyak és a hát gyönyörű fürtjeivel. A nyírás alatt nálunk az állatok békésen álldogálnak, nem szoktuk leteperni őket. Célszerű egy kb. 30-40 cm-es stabil, nem csúszós felületű emelvényre, asztalkára állítani a barit, hogy nem kelljen sokat hajolgatni. A nagyobb juhtartási kultúrával, tapasztalattal rendelkező országokban erre a célra készített, pneumatikusan emelhető, fejrögzítővel ellátott asztalok kaphatók. Talán egyszer majd lesz nálunk is hasonló. Akár géppel akár ollóval nyírunk nagyon fontos, hogy ne sértsük fel a bőrt és ha túl hosszúra nyúlna a nyírás és az állat nyugtalankodna, inkább pihentessük, hogy enni, inni tudjon és megnyugodjon.

A kezelésre szoruló egyedek először a fertőtlenítő-lemosó állásba jutnak. A kezelőállásokat csúszókapuk választják el egymástól, ahol elvégezhető a vérvétel, az oltás és a vemhességvizsgálat. Juhoknál jó megoldás a szorító karám, amelyben a szükséges kezelések és a válogatás is elvégezhető. A juhok kezelésére, válogatására szolgáló, kör alakú szorítókarámot szemléltet a 8. ábra. Behajtást követően az állatokat a két oldalsó mozgó szorítóráccsal a középen lévő kezelőfolyosóhoz is érdekelhetiZöld keresztet minden magyar szántóra! Amit a dióburok-fúrólégyről érdemes tudniA zöldség-gyümölcs ágazat 2021. éveHírlevél feliratkozásLegfrisebb cikkekből ajánljukA mezőgazdasági vezérlőrendszerek megbízható kivitelezőiA Mewocont Kft. jövőre lesz tíz éves, ami egy vállalkozás életében csak az első mérföldkövet jelenti. Ennek ellenére a cég az ipari vezérlőrendszerek gyártásában, telepítésében igen jó hírnevet szerzett a hazai mezőgazdasági piacon is, mivel a fiatal szakemberekből álló gárda kiváló minőségű munkát végez.

January 3, 2023, 1:42 am