Obstruktív Alvási Apnoe / Mi Az Alvási Apnoe?

Az ajánlás alapján a családorvos / foglalkozás egészségügyi orvosnak az Európai Alvástársaság által erre a célra elfogadott, szűrésre készített kérdőív kitöltését kell előírnia a gépjárművezetésre való alkalmasság elbírálása során. Amennyiben a kérdőív pozitív eredményt ad, Önnél alvás alatti légzészavar gyanúja merül fel, ezért orvosa eszközös alvásvizsgálat elvégzését írhatja elő. Az alkalmasságot orvosának a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló rendelet vonatkozó előírásai alapján (13/1992 (VI. 26/NM) rendelet 1. melléklet 6. 2) kell megállapítania.

Mi az alvási apnoe?

Egy 2004-es nemzetközi kutatás 3 szerint a hivatásos sofőrök 59, 6 százaléka szenved valamilyen alvásfüggő légzészavarban, és 15, 8 százaléka obstruktív alvási apnoe szindrómában. Az alvási apnoe által okozott balesetek előfordulásának relatív kockázata (RRF=3. 71) közel kétszerese az alkoholos befolyás (RRF=2. 0) következtében okozott balesetekének. Az obstruktív alvási apnoé szűrése Az obstruktív alvási apnoé gyanúját a háziorvosok és az üzemorvosok állapítják meg az egészségügyi alkalmassági vizsgálat során, ahol a betegséget kísérő fiziológiai jellemzőket (kor, nem, testtömeg-index, magas vérnyomás) mérő, a nemzetközi szakmai alvástársaságok által elismert és validált kérdőívet töltetnek ki a sofőrrel. Akiknél a kérdőív pozitív eredményt hoz, szomnológus (alvászavarok gyógyításával foglalkozó szakorvos) által kiértékelt alvászavar szűrővizsgálaton kell részt venniük, ami akár a beteg otthonában is elvégezhető egy éjszaka alatt. A vizsgálat célja a gyanú alátámasztása, a betegség súlyosságát jelző, úgynevezett AHI-index (az egy alvásóra alatti légzészavarok száma) objektív megállapításával.

Az ról (OSA) | TBTI

Mit tehetünk a kórházi fertőzések ellen? Intézményi stratégia a Zala Megyei Kórházban Dr. Halász Gabriella Diplomás ápoló szerepe a pacemaker beültetésen átesett beteg gondozásában Prof. Veress Gábor, Halász Henrietta Mire képes egy cseppnyi (ön)bizalom? c. cikk folytatása a 7. oldalról Új adatok a WHO-tól: a diabétesz prevalenciája növekszik a férfiak, és stagnál a nők körében Egészség Világnapja – 2016. április 7. WHO Magyarországi Iroda Tények a cukorbetegségről V. Jubileumi Országos Infekciókontroll Továbbképzés és Konferencia (2016. október 18-19. kedd-szerda) Az anyai testsúly és testsúlygyarapodás hatása a terhességi kimenetelre nem kezelt, enyhe gesztációs diabéteszes (eGDM) asszonyokban – populációs szűrővizsgálat Kerényi Zsuzsa, Dr. Ferencz Viktória, Dr. Tänczer Tímea, Dr. Domján Beatrix, Dr. Péterfalvi Andrea, Dr. Tabák Gy. Ádám PhD, Dr. Szabó Eszter, Dr. Szili-Janicsek Zsófia Modellprogram az egészséges országért Sajtóiroda (SzL) Kardiovaszkuláris kockázatbecslő egyenletek 2-es típusú diabéteszes betegeket vizsgáló egészség-gazdaságtani modellek számára Szabó Péter Zoltán XIV.

Az és hypopnoe szindróma mögött meghúzódó fül-orr-gégészeti megbetegedések; az okok feltárásának modern módszere: az alvás alatti endoszkópia

Terray-Horváth Attila 2001-ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán. 2007-ben neurológiai, majd 2010-ben szomnológusi szakképesítést szerzett. 2015-ben tette le a szomnológus licence vizsgát. 2000-óta dolgozik a Honvéd Kórház Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központjában, jelenleg adjunktusi beosztásban. A gyógyító munka mellett aktív szerepet vállal a szakorvos és az elektrofiziológus jelöltek oktatásában is. Rendszeres előadója a Magyar Alvás Társaság kongresszusainak. A Szomnológia tankönyvben könyvfejezetet írt. Több tudományos cikk társ- és önálló szerzője. A SomnoCenter Budai Alvásdiagnosztikai Központ, vezető szomnológusa. Részt vett a 2012-óta alkalmazott, OSAS screening és távleletező rendszer kifejlesztésében, jelenleg annak bevezetését koordinálja. Tudományos érdeklődés és tevékenység: Noninvazív légzésterápiák alkalmazása komplex alvásfüggő légzészavarokban. Centrális légzészavarok vizsgálata szívelégtelenségben. SRBD előfordulása, post stroke betegekben, OSAS CPAP terápia alkalmazása stroke rehabilitációban hospitalizált betegek esetében.

Obstruktív alvási apnoe szindróma a háziorvosi gyakorlatban

A szervezet érzékeli az ilyenkor kialakuló oxigénhiányt, és az alvást megszakítva felébreszti az alvót, hogy aktivizálja a légút izmait és elkerülje a fulladást. Ez a folyamat akár több százszor is megismétlődhet az alvás folyamán, és ezek az oxigénhiányos állapot okozta mikroébredések megakadályozzák a pihentető, folyamatos mélyalvás létrejöttét. A betegség következtében a beteg azonnal olyan tünetekkel szembesül, mint a nappali fáradtság, a túlzott nappali aluszékonyság, a váratlan bealvás, az ingerlékenység, és a koncentrációs képesség jelentős csökkenése. A kezeletlen OSAS hónapok, évek alatt olyan betegségek kialakulását okozza, mint a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, az agyi és szívérköri rendellenesség. Hosszú évek alatt pedig stroke-hoz, szívinfarktushoz, elbutuláshoz és korai elhalálozáshoz vezet. A betegség súlyosságát az apnoé-hipapnoé index (AHI index) alkalmazásával mérik, ami az egy alvásóra alatti légzészavarok számát mutatja meg. Ha ez a szám 5-15 között van, akkor enyhe, ha 15-30 között, mérsékelt, ha pedig 30 feletti, akkor súlyos alvási apnoéról beszélünk.

Obstruktív alvási apnoe szindróma: hogyan szűrjük, hogyan kezeljük? | eLitMed.hu

  • Frissíthetem a hitelkártyámat új kérelem nélkül? | Chopper
  • Az obstruktív alvási apnoeról (OSA) | TBTI
  • Mit nevezünk obstruktív alvási apnoé szindrómának? - Somnocenter
  • Használt teherautó adás-vétel
  • Mi az alvási apnoe?
  • Velence vízi vár térkép

IME - Az egészségügyi vezetők szaklapja

Az elmúlt évtizedekben az alvás és az alvászavarok kutatása új lendületet vett, amelynek alapja az ún. poliszomnográfiás (PSG) vizsgálat: az agy elektromos tevékenységének rögzítésével egyidejűleg az izmokból és a szívből származó elektromos jeleket lehet regisztrálni és további kiegészítő jelenségeket – szem-, nyelv-, légzőizom-mozgás, oxigénszaturáció, testhelyzet-testhőmérsékletváltozás, hangjelenségek, nemi szervek állapota – lehet nyomon követni. E szakterület mindenképpen multidiszciplináris megközelítést igényel, amelyből a fül-orr-gégészeti vonatkozást figyelembe véve közleményünkben az alvási apnoe betegséggel, illetve azok okaival és vizsgálati lehetőségeivel foglalkozunk részletesebben. A horkolás olyan légzéssel kapcsolatos hangjelenség, amely akkor keletkezik, ha alvás közben a légutak felső része beszűkül és a gyorsan áramló levegő hatására a garat fala rezgésbe jön. Az ártalmatlan horkolás, vagyis az, amikor nem alakulnak ki légzési szünetek és nem változik meg a szív normális ritmusa, nem tekinthető alvászavarnak.

A hyperinsulinaemia, mely különösen túlsúlyos apnoes egyénekben fordul elő, szintén fokozza a hipertóniát, mivel a hyperinsulinaemia növeli a renalis nátrium reabszorpciót, károsítja a vazodilatációt és tovább növeli a szimpatikus aktivitást [6]. A növekedési hormon (GH) döntően az első mély alvásfázisban választódik el, ami OSAS-ban hiányzik. Feltételezések szerint a GH hiánya felelős a betegek gyakori elhízásáért (a GH-nak erős lipolitikus aktivitása is van). A GHhoz hasonlóan a tesztoszteron szekréciója is zavart szenved, ami libidó csökkenésben nyilvánulhat meg (3. OSAS AKUT KARDIOVASZKULÁRIS KÖVETKEZMÉNYEI Apnoe során az oxigén szaturáció gyorsan csökken (2. ábra), ez különböző szívritmuszavart, súlyos esetben akár kamrafibrillációt vagy aszisztóliát is okozhat. Az artériás CO2 koncentráció apnoe esetén 30 másodperc alatt éri el a kevert vénás vérnek megfelelő értéket (46 Hgmm). A mikroébredés (arousal) kiváltásában részben a hipoxia és hiperkapnia, részben pedig a légzési effort játszik szerepet.

Enyhébb esetekben lehetőség van a légzészavar gégészeti kezeléssel, vagy fogorvos által kialakított, az állkapocs hátraesését akadályozó eszköz alvás alatti viselésével történő kezelésére. Középsúlyos, illetve súlyos alvás alatti légzészavar kezelésére szolgáló CPAP készülék Az obstruktív alvási apnoe és a gépjárművezetés Az obstruktív alvási apnoés betegek kétharmadánál mutatható ki az úgynevezett kognitív funkciók zavara (pl. gondolkodás és észlelés zavara, memóriazavarok, kommunikációs problémák, új információk rögzítésének nehézsége). A nappali parancsoló alváskésztetés, az észlelés zavara, illetve a reakcióidő növekedése többszörösére emeli a közlekedési balesetek kockázatát. Az OSA hatékony kezelése mellett a közlekedési balesetek kockázata igazoltan normalizálható. Fentiekre tekintettel az úrvezetők, illetve hivatásos sofőrök alkalmasságának elbírálása során az obstruktív alvás apnoe fennállásának lehetőségét minden esetben vizsgálni kell. A vizsgálat elvégzésére vonatkozó szakmai ajánlást az Orvosi Hetilapban 2016 évben (157. éám) megjelent "A Magyar Alvásdiagnosztikai és Terápiás Társaság módszertani ajánlása a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának vizsgálatához az obstruktív alvási apnoe szindróma vonatkozásában" című közlemény tartalmazza.

March 8, 2023, 2:10 am